« 1 2 ... 96 97 98 99 100 ... 130 131 »
1877, 13 грудня - 140 років з дня народження Миколи Леонтовича (1877-1921), композитора, збирача музичного фольклору.
Микола Леонтович навчався на священника, але любов до музики визначила йому іншу професію – вчителя музики. Всю свою педагогічну діяльність він присвячував утворенню хорових колективів серед учнів, збиранню музичного фольклору. Консервативна система освіти Російської імперії не сприймала національно-демократичного просвітницького руху на українських землях. Пропозиції Миколи Леонтовича щодо внесення змін до шкільних програм приводили до постійної зміни роботи, а згодом і звільнення.
...
Читати далі »
|
9 грудня 2017 року виповнюється 100 років з часу відкриття першого Курултаю кримськотатарського народу. Ця подія знаменувала підйом кримськотатарського національного руху періоду Революції 1917-1921 років, засвідчила волю до самовизначення та державницькі прагнення кримських татар.
Так само, як Українська Народна Республіка, у грудні 1917 – січні 1918 року Крим зазнав збройної агресії більшовиків, які поставили собі за мету ліквідацію «буржуазних» урядів народів колишньої Російської імперії.
...
Читати далі »
|
7 грудня 1870 року помер Михайло Михайлович Вербицький, композитор, диригент, священик, автор музики державного гімну «Ще не вмерла Україна».
Народився 4 березня 1815-го в селі Явірник Руський поблизу Перемишля (нині територія Польші). Через ранню смерть батька, вихованням Михайла займався авторитетний громадський діяч перемиський греко-католицький єпископ Іван Снігурський, який мав значний вплив на формування особистості майбутнього композитора.
Михайло Вербицький отримав ґрунтовну музичну освіту у провідних композиторів. Навчався в Львівській духовній семінарії.
...
Читати далі »
|
Сьогодні, 6 грудня, минає 125 років із дня народження Миколи Гурійовича Куліша (1892–1937) – дійсно непересічної постаті в історії української культури, а через те, на жаль, і трагічної. Це один із найяскравіших представників літератури Розстріляного відродження – і цим уже все сказано. Разом із Миколою Хвильовим, Олександром Довженком, Лесем Курбасом та іншими його відносять до цвіту тогочасної української інтелігенції, хоча він дебютував дещо пізніше, із новою хвилею митців, флагманами якої стали Микола Бажан і Юрій Яновський.
...
Читати далі »
|
3 грудня 1877 року у Перемишлі на Галичині (нині територія Польщі) народився Степан Львович Рудницький, вчений, основоположник української географічної науки.
Закінчив Тернопільську гімназію, навчався у Львівському та Віденському університетах. У Львові захоплювався ідеями Михайла Грушевського – вважається, що саме під його впливом розпочав географічні студії.
Доктор філософії, професор кафедри географії Львівського університету.
...
Читати далі »
|
Григорій Савич Сковорода – постать особлива і непересічна не лише в українській літературі чи філософії, а й в історії. Він народився 3 грудня 1722 року в невеличкому містечку Чорнухи, що на Полтавщині.
Батьки відомого філософа походили із козацького роду. Вони відразу помітили у Григорія інтерес до науки і відправили його на навчання до Києво-Могилянської академії. Серед викладачів хлопця були Георгій Кониський, Михайло Козачинський, Симон Тодорський.
В 1741 році Григорій Сковорода став співаком у придворній капелі імператриці Єлизавети та вирушив до Санкт-Петербурга.
...
Читати далі »
|
|