« 1 2 ... 94 95 96 97 98 ... 130 131 »
7 січня минає 7 років, як відійшла у інший світ визначний український літературознавець, письменниця, дисидент Михайлина Коцюбинська (1931-2011).
Михайлина Хомівна народилася у Вінниці 18 грудня 1931 р., де її батько створював і керував музеєм відомого письменника, свого брата Михайла Коцюбинського. Мати — Катерина Бедризова, кримська вірменка за походженням, познайомилася із Хомою Михайловичем Коцюбинським у Києві, у дитячому будинку, де обидва були педагогами.
...
Читати далі »
|
1888, 8 січня у селі Федвар (тепер — село Підлісне Олександрівського району Кіровоградської області) народився Гнат Петрович Юра – український театральний режисер, актор, педагог.
Професійну акторську діяльність почав у 1907 року у трупі С.Максимовича, пізніше, у 1913-1914 роках грав у Львові в театрі товариства «Руської бесіди». Був актором і режисером київського «Молодого театру» з 1917 року до 1919 року. Разом з М. Крушельницьким Гнат Юра був співзасновником та співкерівником Нового театру у Вінниці в 1920 році.
...
Читати далі »
|
«Василь Стус – людина рідкісної моральної обдарованості, голос сумління у світі розхитаних і розмитих понять честі, правди, порядності» (Євген Сверстюк).
Історія нашої держави налічує багато чорних сторінок і пам’ятає чимало страшних подій і дат, які залишили шрами та незагоєні рани в душах людей; рани, які болять нам і досі. Їх неможливо викреслити з пам’яті, оминути увагою, бо саме вони зробили нас тими, хто ми є зараз, це частина життя нашого народу, а відтак, і частина нас самих. За великими світовими трагедіями завжди приховані трагедії окремих людей, яким судилося жити в той час і палко захищати те
...
Читати далі »
|
Саме так можна сказати про поета, який писав: «Так ніхто не кохав, через тисячі літ лиш приходить подібне кохання…», «Ти вернулась, нарешті вернулась, мов життя усміхнулось мені…», «Дивлюсь в очей твоїх блакить, і серце трепетно так мліє… О скільки щастя і краси в твоєму імені: Марія…». Мова йде про солов’я української поезії – Володимира Сосюру.
Народився поет 6 січня 1898 року та станції Дебальцеве Донецької області. Батька звали Миколою. Він був виходцем із селян і мав незавершену освіту. Йому доводилося часто змінювати місце роботи – працював шахтарем, будівельником, писарем. А душа тяглася до малювання і співів. Пробував писати.
...
Читати далі »
|
1837, 5 січня (1836, 24 грудня) – в містечку Баришівка на Київщині народився Стефан Васильович Кульженко, друкар, книговидавець, один із найуспішніших підприємців свого часу.
Походив із козацького роду, рано втратив матір. З 1840-го мешкав у Києві. Через фінансову скруту не зміг закінчити духовне училище при Софійському соборі. Випадково зазирнувши в книгарню, став учнем при друкарні угорця Йосипа Вальнера. У своїх спогадах Стефан Кульженко так описав свої враження від відвідання книгарні:
...
Читати далі »
|
1942, 3 січня – в селі Мочалище на Чернігівщині народився Анатолій Григорович Погрібний, літературознавець, письменник, культурний і громадський діяч. Доктор філологічних наук, професор Київського та Українського Вільного (Німеччина) університетів. Автор понад 1000 статей, близько 20 монографій. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2006).
На його світогляд вплинуло знайомство в 1960-х із письменником Борисом Антоненком-Давидовичем, чи не єдиним хранителем духовної єдності діячів «Розстріляного Відродження» та «шістдесятників». Як згадував Анатолій Погрібний, коли письменник дав йому заборонену на той час книжку «Смерть» (1928), він повернувся до гуртожитку і «почав чекати,
...
Читати далі »
|
|