« 1 2 ... 93 94 95 96 97 ... 130 131 »
1918, 22 (9) січня – ІV універсал Центральної Ради проголосив незалежність Української Народної Республіки.
Минуло всього два місяці від проголошення Української Народної Республіки, однак ситуація стрімко змінювалася – все більш загрозливо розгорталася російська агресія, розпочалися Берестейські мирні переговори, в яких Україна стала предметом європейської геополітики, посилювалася економічна криза. Все це вимагало нових рішень.
Гостра дискусія розгорілася на засіданні Генерального секретаріату 8 січня 1918-го (26 грудня 1917-го). Тон задавав генеральний секретар пошт і телеграфу Микита Шаповал: «Раз армії нема, а треба боронити Україну, то єдиний вихід – проголошення незалежної України, що дасть можливість стати твердо на міжнародній арені і приступити до організації нової фізичної сили».
...
Читати далі »
|
22 січня - не лише День Соборності України, але й 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки.
Цього дня 1918 року уперше в XX столітті Україна проголосила незалежність. Постала держава, яка протягом трьох наступних років не припиняла боротьби за власне існування. Українцям вдалося утвердити державні кордони, мову, гроші, символіку (герб, гімн і прапор), збудувати національне боєздатне військо, добитися визнання світової спільноти.
...
Читати далі »
|
20 січня 1918 року ухвалено резолюцію про об’єднання Кубанської Народної Республіки та УНР.
Кубанська Народна Республіка – одне з десяти державних утворень, що виникли на теренах колишньої Російської імперії в 1917-1918 роках.
На той час на Кубані існували декілька політичних течій – козацька самостійницька, проросійська, автономістська (у складі Російської республіки), проукраїнська.
...
Читати далі »
|
1915, 15 січня (за іншими даними – 11 січня) – у м. Снятин на Івано-Франківщині народився Василь Андрусяк – командир сотні УНС «Змії», курінний куреня «Скажені», керівник бою на горі Лопата з німцями, командир Станіславського ТВ-22 «Чорний ліс», полковник УПА. Лицар двох Золотих хрестів бойової заслуги.
Навчався у Снятинській державній гімназії (1925-1933), звідки був виключений за приналежність до ОУН. Член «Пласту» (Снятин), активний діяч «Просвіти», Голова товариства «Сокіл» на Снятинщині (кін. 1930-х рр.).До ОУН вступив у 17 років.
Працював звичайним робітником, секретарем адвокатської кантори у Снятині
...
Читати далі »
|
1904, 11 січня – у с. Миклашів на Львівщині народилася Олена Вітер – церковна та громадська діячка, настоятелька греко-католицького монастиря, політв’язень радянських концтаборів, «Праведник народів світу» (1976).
До 13 років жила з батьками в Австрії. Закінчила гімназію сестер Василіянок у Львові, у 1921 р. стала студенткою медичного інституту. У 1922 р. після смерті батька залишила навчання і стала черницею-василіянкою на ім’я Йосифа. Протягом 1932–39 рр. – ігуменя монастиря у с. Якторів (нині Львівська область.
...
Читати далі »
|
1878, 8 січня в Ярославі (нині на території Республіки Польща) народився Володимир Якимович Старосольський – український громадсько-політичний діяч, соціолог, правник.
У старших класах гімназії зацікавився політичними подіями, перейшов із польської на українську мову, брав активну участь у створенні громадсько-політичних організацій − Академічної громади, «Січ», «Молодої України», УСДП. Студентська боротьба за запровадження українських кафедр, за відкриття українського університету у Львові, за «справу державної самостійності України» стали виявом відстоювання національних інтересів.
...
Читати далі »
|
|