Подорожуючи гуцульським краєм, піднімаючись в гори та на полонини, М. Коцюбинський прагне якомога краще пізнати його людей і звичаї. Разом з тим, він при нагоді спілкується з представниками української інтелігенції, які у ці дні навідують Криворівню. Усіма враженнями від побаченого Михайло Михайлович ділиться з Вірою Устимівною у листах.
[1911, 22 липня, Криворівня].
Субота.
Дор
...
Читати далі »
|
Михайло Коцюбинський, будучи справжнім художником слова, завжди поціновував талановиті роботи майстрів живопису. І важливе місце серед живописних полотен, що прикрашають будинок родини Коцюбинських у Чернігові, займають роботи відомого західноукраїнського художника Івана Труша.
У 90-х роках ХІХ століття Іван Труш навчався у Краківській Академії мистецтв у класі польського художника і письменника Яна Станіславського. Саме там
...
Читати далі »
|
Мало хто знає про перші літературні спроби Михайла Коцюбинського. Сам письменник ставився до них доволі критично, тому до друку їх не віддавав. Проте саме з одним із перших оповідань пов’язана цікава історія, яку розказував О. Саліковський у своїх спогадах про митця.
Заїжджаючи до Вінниці, О. Саліковський часто зупинявся у домі П. У. Вікула – свого родича, священника однієї з вінницьких парафій. Свого часу Павло Устимович навчав юних Коцюбинського і Саліковського у духовному училищі, а згодом для обох став добрим приятелем. Серед багатьох представників інтелігенції, котрі навідували будинок Вікула бував і місцевий присяжний повірений Нейман – поляк за походженням, що відрізнявся в
...
Читати далі »
|
Подолавши чималий шлях Михайло Коцюбинський дістається Криворівні. Про свій побут і творчі плани він пише у листі до Віри Устимівни.
1911, 20 липня, Криворівня.
7 VІІ 911. Криворівня.
Дорога Вірунечко! Вчора під вечір нарешті доїхав до Криворівні. В дорозі мусив ночувати, дорога була погана, бо скрізь порозмивали дощі. В Криворівні через Черемош позносило всі кладки й мости, так що довелось до
...
Читати далі »
|
Шлях Михайла Коцюбинського до Криворівні пролягав через Львів. Уперше в цьому місті письменник побував ще у далекому 1890 році. Саме тоді він особисто познайомився з редакторами львівських журналів, в яких пізніше неодноразово публікувалися його твори, і вперше зустрівся з Іваном Франком. А вже влітку 1911 це місто гостинно приймало письменника, який мандрував до мальовничого гуцульського краю.
1911, 18 липня,
...
Читати далі »
|
Чи доводилося вам проходити затишними кімнатами меморіального будиночка музею М. Коцюбинського у Чернігові? Саме того будинку, в якому протягом 15 років мешкав видатний український письменник, в якому і сьогодні відчувається творча атмосфера, яка надихала Михайла Михайловича до літературної праці.
Кожна з кімнат будиночка зберігає свою історію. А в кожній речі нібито лишилася часточка душі, думок та емоцій того, кому вона на
...
Читати далі »
|
|