Ця публікація і виставка у Чернігівському літературно-меморіальному музеї-заповіднику М.М.Коцюбинського присвячуються світлій памʼяті відомого українського літератора і педагога Дмитра Куровського (4.10.1922-16.08.1988).
Сьогодні минає 95 років з дня його народження. Мені пощастило бути серед тих, що знали Дмитра Мусійовича. У 1960-і-1970-і роки він і мій батько Сікач Олексій Миколайович викладали українську мову і літературу в Чернігівських школах № 13 і № 14. Зустрічались колеги і однодумці не лише на офіційних заходах (серпневі наради вчителів, методичні обʼєднання, відкриті уроки), а й спілкувалися у нас вдома.
...
Читати далі »
|
29 вересня 1845 року – в селі Арсенівка на Херсонщині народився Іван Карпенко-Карий (Іван Карпович Тобілевич), письменник, драматург, один із корифеїв українського театру.
Походив із збіднілої дворянської родини. Понад два десятиліття працював дрібним чиновником. На посаді секретаря поліції в Єлисаветграді запам’ятався рівним і приязним ставленням до всіх людей, незалежно від стану. Не брав хабарів. У часи системних утисків усього українського брав активну участь у громадському русі на захист української культури.
...
Читати далі »
|
29 вересня 1866 року у місті Холм (сучасна Польща) народився Михайло Сергійович Грушевський, політичний і державний діяч, історик, голова Української Центральної Ради.
Автор понад 2000 наукових праць. Головна з яких – десятитомна фундаментальна «Історія України-Русі», підготовлена в часи, коли діяли Валуєвський циркуляр і Емський указ. Праця була заборонена до видання в Російській імперії, але стала ідеологічним фундаментом українського державного відродження.
Провадив активну громадську і наукову роботу. Наприкінці 1914-го, після початку Першої світової війни, був заарештований за надуманими звинуваченнями в австрофільстві, шпигунстві, причетності до створення
...
Читати далі »
|
Сьогодні виповнилося 80 років від дня загибелі молодшого сина класика української літератури Михайла Коцюбинського - Романа.
Четверта, й остання дитина у родині Коцюбинських, Роман, народився 3 вересня 1901 року у Чернігові.
З перших же років життя Ромця, як лагідно називали малого у родині, виявив неабиякий хист до співу, літератури, всебічно розвивався. Під час літературних вечорів тішив рідних та друзів виконанням українських народних пісень, декламуванням віршів.
...
Читати далі »
|
27 вересня народився Микола Арсенич-Березовський (псевдо – Арсен, Березовський, Григір, Дем'ян, Максим, Микола, Михайло), творець військової контррозвідки ОУН, єдиний генерал безпеки УПА, Лицар Золотого Хреста Заслуги (1946).
Його біографію історики дізналися лише у 2010 році після відкриття архівів КГБ. Спочатку її в таємниці під часи національно-визвольної боротьби приховували в Організації українських націоналістів, а згодом радянські спецслужби на справах з документами поставили гриф «совершенно секретно».
...
Читати далі »
|
1917, 21 (8) вересня – у Києві розпочав роботу З’їзд поневолених народів (З’їзд народів Росії). Форум представників народів колишньої Російської імперії скликаний з ініціативи Центральної Ради і проголосив курс на федеративно-демократичний устрій Російської республіки.
Робота з’їзду проходила в приміщенні Педагогічного музею. 90 делегатів (84 з вирішальним голосом, 6 – із дорадчим) представляли українців, білорусів, поляків, латишів, литовців, естонців, євреїв, молдаван, кримських татар, грузинів, донських козаків та інші народності.
...
Читати далі »
|
|