20 жовтня 1670 року в селі Косута (Білорусь) народився Пилип Степанович Орлик, гетьман України у вигнанні, автор «Пактів і Конституції прав і вольностей Запорізького війська».
Він був гетьманом 32 роки, більше, ніж будь-хто інший. Опинившись в еміграції після Полтавської баталії, до останнього боровся за повернення в Україну. Однак доля розпорядилася інакше.
Народився в сім’ї литовської шляхти чеського походження. Закінчив Києво-Могилянську академію, знав 14 мов. Генеральний писар і вірний соратник гетьмана Івана Мазепи.
...
Читати далі »
|
13 жовтня 1923-го рішенням Ради Народних Комісарів організовано Соловецький табір особливого призначення – найбільший концтабір 1920-х років і одна із найбільш жахливих фабрик смерті у світовій історії.
Соловки – група островів у південно-західній частині Білого моря (сучасна Архангельська область Росії). В 1430-х роках монахи заснували на островах Соловецький монастир. Його територія відзначалася географічною ізольованістю і суворими природними арктичними умовами, адже до Полярного кола звідси якихось 150 кілометрів.
...
Читати далі »
|
10 жовтня 1889 року в селі Малі Канівці на Черкащині народився Михайло Опанасович Драй-Хмара, поет і літературознавець.
Закінчив історико-філологічний факультет Київського університету. Студіював фонди бібліотек і архівів Львова, Будапешта, Загреба, Белграда, Бухареста. Знав 19 мов – майже всі слов’янські та європейські, а також строслов’янську, старогрецьку, латину, санскрит. Працював у Петроградському університеті. Професор Кам’янець-Подільського (1918-1923) і Київського медичного (1923-1929) університетів.
Дочка Оксана описувала батька як людину «вище середнього зросту, з ясним волоссям і життєрадісним обличчям, з усмішкою білих зубів і замріяними сірими очима».
...
Читати далі »
|
5 жовтня 1883 року у селі Ярівка на Чернівеччині народився Петро Федорович Болбочан, полковник Армії УНР.
Народився у сім’ї священика, навчався в духовній семінарії. Закінчив Чугуївське юнкерське училище. Учасник Першої світової війни як офіцер 38-го Тобольського полку, нагороджений кількома орденами.
З початком Української революції 1917-1921 рр. займався організацією українських військових частин. 22 листопада 1917-го очолив сформований із добровольців Південно-Західного фронту російської армії 1-й Український Республіканський полк.
...
Читати далі »
|
Ця публікація і виставка у Чернігівському літературно-меморіальному музеї-заповіднику М.М.Коцюбинського присвячуються світлій памʼяті відомого українського літератора і педагога Дмитра Куровського (4.10.1922-16.08.1988).
Сьогодні минає 95 років з дня його народження. Мені пощастило бути серед тих, що знали Дмитра Мусійовича. У 1960-і-1970-і роки він і мій батько Сікач Олексій Миколайович викладали українську мову і літературу в Чернігівських школах № 13 і № 14. Зустрічались колеги і однодумці не лише на офіційних заходах (серпневі наради вчителів, методичні обʼєднання, відкриті уроки), а й спілкувалися у нас вдома.
...
Читати далі »
|
29 вересня 1845 року – в селі Арсенівка на Херсонщині народився Іван Карпенко-Карий (Іван Карпович Тобілевич), письменник, драматург, один із корифеїв українського театру.
Походив із збіднілої дворянської родини. Понад два десятиліття працював дрібним чиновником. На посаді секретаря поліції в Єлисаветграді запам’ятався рівним і приязним ставленням до всіх людей, незалежно від стану. Не брав хабарів. У часи системних утисків усього українського брав активну участь у громадському русі на захист української культури.
...
Читати далі »
|
|