Головна » 2013 » Листопад » 4 » Відбудеться літературно-мистецький захід до 120-річчя від дня смерті відомого українського байкаря Леоніда Глібова
Відбудеться літературно-мистецький захід до 120-річчя від дня смерті відомого українського байкаря Леоніда Глібова
14:46
7 листопада (четвер) о 14-00 у Чернігівському літературно-меморіальному музеї-заповіднику М.Коцюбинського відбудеться літературно-мистецький захід до 120-річчя від дня смерті відомого українського байкаря, публіциста та громадського діяча Леоніда Глібова.
Захід приурочено до Дня української писемності та мови (9 листопада).
Запрошуємо усіх бажаючих! Вхід вільний!

Леонід Іванович Глібов - 4 березня (21 лютого ст.ст.) 1827, с. Веселий Поділ, Хорольський повіт, Полтавська губернія — 10 листопада (29 жовтня ст.ст. 1893, Чернігів) - український письменник, поет, байкар, видавець, громадський діяч. Л.І.Глібов народився у селі Веселий Поділ Хорольського повіту (нині – Хорольський район Полтавської області). Його батько, Іван Назарович Глібов, був управителем кінськими табунами в маєтку поміщика Гаврила Родзянки. Дитинство провів у селі Горби Кременчуцького повіту, куди з Веселого Подолу перейшов на роботу його батько, забравши з собою сім'ю. Початкову освіту він здобув удома за допомогою матері, а 1840 року вступив до Полтавської гімназії, де почав писати вірші і де виходить його перша збірка російською мовою «Стихотворения Леонида Глебова» (1847).

До жанру байки Глібов звертається під час навчання у Ніжинському ліцеї вищих наук, тоді ж деякі з них друкує у газеті «Черниговские губернские ведомости». Після закінчення ліцею (1855) Глібов працює вчителем історії та географії в Чорному Острові на Поділлі, а з1858 р. — у Чернігівській чоловічій гімназії, гаряче захищає прогресивні педагогічні методи. Навколо сім'ї Глібова групується чернігівська інтелігенція.

У 1861 р. письменник стає видавцем і редактором новоствореної газети «Черниговский листок». На сторінках цього тижневика часто з'являлися соціально гострі, спрямовані проти місцевих урядовців, поміщиків-деспотів, проти зловживань судових органів, матеріали. За зв'язки з членом підпільної організації «Земля і воля» І. Андрущенком у 1863 р. Глібова було позбавлено права вчителювати, встановлено над ним поліцейський нагляд. Два роки поет живе у Ніжині, а 1865 р. повертається до Чернігова та деякий час працює дрібним чиновником у канцелярії губернатора.

З 1867 р. він стає управителем земської друкарні, продовжує активну творчу працю, готує збірки своїх байок, видає книги-„метелики“, друкує фейлетони, театральні огляди, публіцистичні статті, поезії російською мовою, твори для дітей.

Помер 10 листопада 1893 р. у Чернігові, де його й поховано на території монастиря Святої Трійці (вул. Толстого, Болдина гора) . Широке визнання в українській літературі Глібов здобув як байкар. Усього він написав понад сотню творів цього жанру. Перша збірка «Байки Леоніда Глібова», що містила 36 творів, вийшла у Києві 1863 р., але майже весь тираж її був знищений у зв'язку з т.зв. Валуєвським циркуляром.

У 1872 р. вдалося видати другу, доповнену в порівнянні з першою, книгу байок, а 1882 р. — третю, що була передруком попередньої. Спроби надрукувати інші збірки Глібову не вдалися — перешкоджали цензурні заборони. Син Глібова – Олександр не раз зустрічався з Михайлом Коцюбинським.


QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Переглядів: 857 | Додав: Maysheff | Рейтинг: 5.0/5 |
Всього коментарів: 0
avatar
Вітаю Вас Гість