Головна » 2011 » Лютий » 10 » У Чернігові презентовано нове видання книги «Крути. Січень 1918 року»
У Чернігові презентовано нове видання книги «Крути. Січень 1918 року»
23:18
11 лютого 2011 р. у Чернігівському літературно-меморіальному музеї-заповіднику М. Коцюбинського проведено презентацію другого, доповненого видання книги «Крути. Січень 1918 року: документи, матеріали, дослідження, кіносценарій».
Організатори заходу: Чернігівська обласна організація Всеукраїнського товариства «Просвіта» та Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М. Коцюбинського.
Збірник видано Історико-культурологічним товариством «Герої Крут» у Видавничому центрі «Просвіта» за підтримки голови Всеукраїнського товариства «Просвіта» Павла Мовчана. Автор ідеї та упорядник, народний артист України Ярослав Гаврилюк. Редакційну колегію книги очолив доктор історичних наук, лауреат Шевченківської премії Сергій Білокінь.

Це фундаментальне (880 сторінок!) зібрання документів, матеріалів, досліджень, спогадів про подвиг молодих захисників Української держави, борців за незалежність 29 січня 1918 р. в бою під Крутами на Чернігівщині.

Директор Видавничого центру «Просвіта» Василь Клічак нагадав, що два роки тому поява цієї книжки стала знаковою подією. Тоді вона була надрукована тритисячним накладом Видавничим центром «Просвіта» за бюджетною програмою «Українська книга». Вперше в Україні її презентовано у саме Чернігові. Крутяни та їхній подвиг давно стали одним із символів української незалежності, тож попит на літературу, присвячену цій історичній добі, значний. Наклад розійшовся майже блискавично – перевидання було лише справою часу. У 2011 р. його здійснено вже без підтримки держави.

Він розповів про нові матеріали вміщені у збірник. Серед них лист М. І. Тищенка з Дніпропетровщини до голови товариства «Герої Крут» Я. Гаврилюка, в якому розповів про спогади свого батька, котрий теж був у січні 1918 року в Крутах. Нові архівні відомості зібрав С. Білокінь про маловідому «Глухівську трагедію», яка відбулася майже в той же час, що й Крутянська. Серед доповнень є й інші матеріали мемуарного характеру, повідомлення про відкриття на Івано-Франківщині пам’ятника одному з учасників бою під Крутами, рецензії і відгуки на перше видання книги «Крути. Січень 1918 року».

В. Кличак підкреслив, що кіносценарій про бій під Крутами редколегія залишила у другому виданні як нагадування про необхідність екранізації знакової події в історії боротьби за Українську державу.

Представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко звернув увагу на титанічні зусилля та патріотизм П. Мовчана, Я. Гаврилюка, В. Клічака та інших людей, завдяки яким побачило світ друге видання книги про Крути. Він наголосив на виключно високій науковій цінності збірника. Серед науковців, які в своїх рецензіях високо його оцінили – відомий український історик, доктор історичних наук Руслан Пиріг, чернігівські історики, кандидати історичних наук Володимир Бойко і Тамара Демченко. Інший відомий українській історик, доктор історичних наук Владислав Верстюк назвав цю працю найповнішою з об’єктивних історичних праць останнього часу.

Доцент Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка, кандидат історичних наук Тамара Демченко підкреслила, що подвиг Героїв Крут виходить далеко за межи військової події. Це дійсно, як писав у 1941 р. Євген Маланюк, народини нового українця, державника, захисника своєї Вітчизни. У наш час патріотизм крутян набуває особливого значення.

Від чернігівської громадськості і чернігівських просвітян голова Чернігівської обласної організації УНП Володимир Ступак подякував творчому колективу за видання книги «Крути. Січень 1918 року». Він наголосив на необхідності, щоб якнайбільше число людей мали можливість її прочитати. Примірник збірника він купив для школи у своєму рідному селі.

Василь Клічак урочисто передав книгу про Героїв Крут в дар Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В.Г.Короленка її директору Інні Аліфіренко.

Перед презентацією модератор заходу, директор музею Ігор Коцюбинський ознайомив київських гостей з літературно-меморіальним музеєм-заповідником Михайла Коцюбинського.

Довідково: у Чернігові зацікавлений читач має можливість придбати книгу «Крути. Січень 1918 року» в Культурно-мистецькому центрі «Інтермеццо».

фото: Олександр Майшев


QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Переглядів: 1425 | Додав: Maysheff | Рейтинг: 5.0/2 |
Всього коментарів: 0
avatar
Вітаю Вас Гість