Слово про Михайла Коцюбинського | 07:38 | ||||
В чернігівському будинку за адресою: вулиця Сіверянська, а нині – вулиця Коцюбинського, 3 промайнули 15 останніх років життя Михайла Коцюбинського. Тут народилися троє з чотирьох його дітей – Оксана, Ірина та Роман, тут він неспішно прогулювався власним садом, набирався натхнення в бузковій альтанці, відпочивав на трав’яній канапці і поринав у світ художнього слова. Саме в чернігівський період життя Михайло Коцюбинський написав найвизначніші свої твори: «Тіні забутих предків», «Fata morgana», «Цвіт яблуні», «Лялечка». Тут, у будинку на Сіверянській, Михайло Михайлович писав казки для свої дітей – «Про двох кізочок» і «Про двох цапків», «Десять робітників», «Чого ж вони зраділи?». Вже через багато років Ірина Коцюбинська напише у своїй книзі спогадів про родину, що ці казки від того, що написані були для них, дітей, були їм ще милішими та ще добрішими. У найбільшій кімнаті будинку письменника – вітальні – відбувалися літературні суботи, тут збиралася вся сім’я, аби відзначати найбільші родинні свята – Новий рік, дні народження. Тут посеред кімнати наряджали ялинку і Михайло Михайлович теж разом із дітьми створював святковий настрій – виготовляв саморобні ялинкові прикраси, розвішував їх на гілках хвойної красуні. В просторій їдальні за обіднім столом на сніданки, обіди і вечері збиралася вся родина, і кожен із членів сім’ї мав своє визначене місце за столом. На одному із столиків в будинку була підсірничниця у вигляді санчат, яку діти із задоволенням спускали з батькових колін, неначе це справжні санчата долають засніжені гірські перевали. Цього дня, 25 квітня, 111 років тому серце Михайла Коцюбинського не витримало і… зупинилося. Чому ж так рано? Письменникові не пощастило мати міцне здоров’я. Він нерідко хворів. Не один рік медичну допомогу родині письменника надавав чернігівський лікар Аркадій Утєвський. Саме він був поруч із Михайлом Коцюбинським і в той весняний день, коли його душа покинула земний світ. Михайло Коцюбинський тяжко заслаб під час поїздки до Криворівні (Івано-Франківщина). Аби врятувати життя чоловіка, Віра Устимівна відправила його на лікування до київської клініки професора Образцова. У фондовій колекції експонатів музею маємо історію хвороби письменника, з якої можна дізнатися, що приїхав до медичного закладу письменник 23 жовтня 1912 року. Також маємо і фото клініки, де лікувався М.Коцюбинський. У палаті на другому поверсі письменник пробув близько півтора місяця. Коли Михайло Коцюбинський перебував у лікарні, його палата нагадувала «квіткову крамницю»: до нього часто приходили відвідувачі та приносили квіти, гостинці. М.Стражеско відповідально ставився до лікування Коцюбинського: «Оглянувши разом з професором В.П.Образцовим хворого, ми визнали, що стан здоров’я його дуже загрозливий – складна вада серця, міокардит з гострим запальним порушенням кровообігу….». Йому було призначено «суворий режим», багато ліків, але і це не врятувало письменника. На жаль, в ті часи лікування серця було занадто складною справою навіть для найкращих лікарів, і прийшов час, коли дружині письменника Вірі Устимівні професор Стражеско сказав таке: «Везіть чоловіка до Чернігова, хай краще вдома помирає». Про останній день життя батька Ірина Коцюбинська згадала у книзі «Спогади і розповіді про М.М.Коцюбинського»: «12 квітня в 2 години 20 хвилин батька не стало. Я, єдина з дітей, була присутня при його смерті. З острахом і болем у серці дивилась я здаля, стоячи в коридорі, на тата. Він задихався. Мама і Аркадій Маркович Утєвський підтримували його голову, подавали кисневу подушку. Останні його слова були: «Жити хочу, жити!!». Смерть – це завжди страшно і завжди боляче. Невимовний біль у той момент відчула вся родина. Але вона мала ще жити далі. А стіни будинку назавжди зберегли спогади про сім’ю класика української літератури. Кожна кімната і кожен куток чернігівського будинку Михайла Коцюбинського, де нині – літературно-меморіальний музей-заповідник Михайла Коцюбинського – нагадують про життя великої родини: чотирьох дорослих – Михайла Михайловича, його дружини Віри Устимівни, матері Гликерії Максимівни, сестри Лідії Михайлівни та чотирьох дітей – Юрія, Оксани, Ірини та Романа. І кожному тут вистачало місця і для роботи чи навчання, і для сну та відпочинку. Зайдемо у спочивальню і, здається, чуємо голоси Віри Устимівни та Лідії Михайлівни, що засіли з рукоділлям за дерев’яним різьбленим столиком біля вікна, у вітальні за своїм робочим столом, неначе знову сидить Михайло Михайлович і трепетно, підбираючи кожне слово, працює над новим рукописом. А ось тут, за обіднім столом, вже парує самовар і кличе всіх до столу… В дівочій виглядають у сад і милуються його цвітінням маленькі Оксаночка та Іринка, а тут – у бабусиній кімнаті – Гликерія Максимівна складає солодощі і горішки до своєї дерев’яної скриньки, аби порадувати когось зі своїх дітей або онуків солодким подарунком. Будинок Михайла Коцюбинського і досі залишається своєрідним культурним центром Чернігова: сюди, як і понад сто років тому приїжджають письменники, художники, музиканти, презентують свої роботи, організовують виставки. До садиби письменника приходять гості, прогулюються його садом, вдихають аромати квітів, які так любили в родині Коцюбинських і, сподіваємося, потім ще не раз перечитують сторінки творів Михайла Коцюбинського, відновлюючи в пам’яті історії про Марічку та Іванка, Соломію та Остапа, Йона і Гашіцу та інших персонажів творів Великого Сонцепоклонника, адже ми з вами знаємо, що пам’ять про письменника житиме доти, доки люди читатимуть його твори. А на щастя, вони віднайшли своє переродження не лише в літературі, а і в інших видах мистецтва: театрі, музиці, опері, кіно. Марія Коробко, вчений секретар Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М.Коцюбинського
| |||||
Категорія: Публікації | Переглядів: 212 | Додав: marije4ka07 | Рейтинг: 5.0/2 | |
Всього коментарів: 0 | |
![]() Купити квитки ![]() Розділи новин | ||||
---|---|---|---|---|
|
Вхід |
---|
Календар новин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Пошук |
---|
|
Відео |
---|
Інфо |
---|
Наші друзі |
---|
Статистика |
---|
Онлайн всього: 1 Гостей: 1 Користувачів: 0 |
Наше опитування |
---|