Головна » 2025 » Січень » 10 » Михайло Коцюбинський у філокартичній колекції Ігоря Бугаєвича
Михайло Коцюбинський у філокартичній колекції Ігоря Бугаєвича
12:44

Свого часу тільки Ігор Бугаєвич міг повідати шанувальникам творчості Михайла Коцюбинського, яким чином життя, творчість, образ митця, коло його спілкування були в різні часи відображені у філокартії. Сьогодні він в інших світах, але у фондах Держархіву Чернігівської області зберігається його особовий фонд (Ф. Р–8826), до якого увійшла стаття «М.М. Коцюбинський у матеріалах філокартії» (1966 рік). Заглянемо до неї…

Образ письменника зберігся в малих поліграфічних формах, зокрема на листівках (їх у колекціонера на заявлену тематику було майже 50 – Авт.), які почали виходити вже в першому десятиріччі XX століття. Відома листівка з портретом письменника, яку випустила київська друкарня П. Варського.

Перша листівка з художнім відображенням Михайла Коцюбинського була відбита з відомого портрета, написаного 1907 року чернігівським художником і близьким другом письменника Михайлом Жуком. Він був репродукований на листівці київського видавництва «Вернигора». Художник відобразив письменника на тлі в стилі artnouveau – з листями і квітками красолі.   

Коломийський видавець Яків Оренштайн презентував листівки з краєвидами с. Криворівня, де неодноразово бував Михайло Коцюбинський.  

1911 року київське товариство «Час» видало серію листівок – портрети українських діячів культури – до якої увійшов і портрет Михайла Коцюбинського. Всі листівки на звороті мали напис – «Жертвуйте на пам’ятник Т.Г. Шевченкові у Києві!».    

Заслуговує на увагу і фотолистівка з малюнка самого Коцюбинського з виглядом світлиці на Тарасовій горі у Каневі. На ній – кімната з портретом Кобзаря, прикрашеним вишитим рушником, із простими сільськими ослонами, покритими килимами-плахтами, з «Кобзарем» на столі.

Катеринославська книгарня «Слово» видала листівку – портрет письменника з фотографії та словами: «Я не можу розминутися з людиною. Я не можу бути самотнім. Я скрізь і завжди стрічаю людину…»

Далі буде.

P.S. Доля колекції Ігоря Бугаєвича невідома. Тому презентуємо листівки з фондів Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника Михайла Коцюбинського.




QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Категорія: Публікації | Переглядів: 12 | Додав: marije4ka07 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
avatar
Вітаю Вас Гість