До Міжнародного дня дружби: про те, як Михайло Коцюбинський товаришував із Іваном Франком | 12:33 | ||||
«Перша особиста зустріч двох письменників припадає на 1890 рік, і з того часу Михайло Коцюбинський не тільки пильно слідкує за усіма творами, що друкувалися в «Літературно-науковому віснику», та виходили окремими збірками, а і неодноразово зустрічався із Іваном Яковичем Франком у Львові, спочивав разом із ним в «Українських Афінах», як жартома прозвали село Криворівню на Гуцульщині, де збирались на відпочинок письменники: Іван Франко, Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Гнат Хоткевич, Володимир Гнатюк та інші. Михайло Михайлович тричі спочивав у Криворівні у 1910-1912 роках. Гуцульщина його чарувала. …Ось він з Іваном Франком та етнографом Володимиром Гнатюком блукає по чудових гірських околицях Криворівні під Синицями, потопаючи в буйних зарослях пахучих гірських трав і квітів, збираючи букети пушниці і колюків. На згадку про ці мандрівки він привіз нам фото. …Перебуваючи у Львові у 1905 році, М.Коцюбинський подорожує разом з І.Франком і В.Гнатюком по селах. Це було 16-17 квітня, на Великдень. Вони поїхали в гості до тамошнього пароха, отця С.Борачка, який жив у селі Яйковці. Час проминув непомітно в цікавих розмовах. При повороті до Львова довго довелося чекати на потяг на станції Кохавині… На згадку тоді лишилося групове фото: І.Франко, М.Коцюбинський, В.Гнатюк. …М.Коцюбинський протягом усього свого життя турбувався здоров’ям І.Франка, брав активну участь у збиранні грошей для хворого. Його гнітили сумні повідомлення, як надходили про стан здоров’я Франка. «Ваша звістка зовсім прибила мене, - писав М.Коцюбинський Гнатюкові в квітні 1908 року, - ходжу сам не свій, не знайду місця собі. Тепер, коли стала перед очима можливість катастрофи, - тепер ще яскравіше зарисувалась могутня постать Франка і всі його заслуги, ще дорожчим став нам той чоловік… Адже Франків у нас не густо!» Коцюбинський хотів брати участь у святкуванні ювілеїв Франка. До збірника «Привіт І.Франку в 25-літній ювілей», який вийшов 1898 року, письменник збирався написати оповідання «У путах шайтана». Але тяжка праця газетяра в Житомирі, що відбирала від Коцюбинського по 15 годин на добу, не дала йому змоги вчасно закінчити це оповідання до ювілейного збірника… Працюючи в редакції газети «Волинь», Коцюбинський пише рецензію на статтю Франка «Із секретів поетичної творчості», яку вміщено було в газеті вже пізніше – на початку 1899 року. …У Криворівні, де шумить Черемош, де тумани вкривають високі гори, зустрічалися вони з Іваном Франком не раз. В убогій закуреній хаті Миколи Потяка, що опалюється без димаря, по-темному сиділи вони під чорними образами, прибраними качанами кукурудзи – символом багатства і достатку, куштуючи бараболяк – пляцок з картоплі і кукурудзи, наламані шматки якого чемно подавав господар. …Зустрічаючись біля писаного каменя, письменники люб’язно-жартома бесідували між собою: - Єк днюєте, годний пане? – вітався Коцюбинський. - Гаразд. Єк ви? – запитував Франко. – Що дієте? - Тручив-сми днинку єдну і другу, - посміхнувся Коцюбинський. – Тепер починає працювати, лиш боєв-сми, чи не спізнюся до вас?.. Я радий вам сказати, пане докторе, що ви сьогодні, як бачу, краще почуваєте себе. - Ліпше, - признався Франко… Тихо точиться між ними бесіда. Слухають її ліси й пасовиська, слухає й Черемош, високі гори, зелені смереки, слухає гуцульський трудівник і з теплотою в серці згадує їх добру працю. [Коцюбинська І.М. Спогади і розповіді про Михайла Коцюбинського, Київ «Дніпро», 1965, с. 57-70].
| |||||
Категорія: Публікації | Переглядів: 787 | Додав: marije4ka07 | Рейтинг: 5.0/2 | |
Всього коментарів: 0 | |
![]() Купити квитки ![]() Розділи новин | ||||
---|---|---|---|---|
|
Вхід |
---|
Календар новин | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Пошук |
---|
|
Відео |
---|
Інфо |
---|
Наші друзі |
---|
Статистика |
---|
Онлайн всього: 10 Гостей: 10 Користувачів: 0 |
Наше опитування |
---|