3D модель монументальної композиції «Дерево життя»
Монументально-просторова композиція «Дерево життя» є домінантою літературної експозиції Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М.Коцюбинського. Вона проходить через три поверхи будівлі і в художніх образах розкриває народні джерела творчості письменника. Для створення цієї композиції у далекому 1983 році було запрошено талановитого художника-монументаліста Івана-Валентина Задорожного.
В.Задорожний проілюстрував творчість М.Коцюбинського через виразну художню форму монументального різьблення. Українські типи дорослих і дітей, квіткові і рослинні композиції, особливість монтажу у вигляді зрубу міцної споруди, митець вдало поєднав в цілісний образ «дерева життя» подаючи своє оригінальне бачення творчості письменника.
Багатоярусна монументальна композиція емоційно виразна, образна, а майстерність різьблення допомагає глядачу віднайти канву того чи іншого твору М.Коцюбинського. Площина дерева розрахована на сприйняття з невеликої відстані, коли дуже ефектно дивиться масивна глибока різьба, врівноважена з ювелірною викінченістю кожного дрібного елемента, що має символічний зміст.
Постійно спостерігаємо, як захоплює і дивує відвідувачів незвична для музейної експозиції велетенська композиція, яка талановито поєднує в собі традиційне різьблення по дереву з рисами українського бароко - де образи героїв багатопланові, зображені в активній дії, русі, кожен з них передає глибокі почуття. З давніх часів стиль бароко, характерний для храмового будівництва, передавав для нащадків вічну ідею активної віри, єдності духовного життя людини з моральними цінностями. Монументальна композиція «Дерево життя» пронизана сакральним світлом мазепинського бароко, так характерного для нашого древнього Чернігова. Саме з бароко до сучасного монументального мистецтва перейшла традиція синтезу різних напрямків і стилів.
Користуючись обмеженими засобами впливу на глядача, автор досягає художньої виразності: лінія різьблення гнучка і чітка, часом вона м’яко описує форму, підкреслює виразність образу. Відчуття внутрішньої свободи, найтонші емоції, рух, подих життя втілив талановитий художник у фактуру глибокого дерева. Митець може створити тільки тоді щось вартісне, коли вловить всезагальне, те що хвилює багатьох. Він повинен відчути потребу часу. І саме цього вдалося досягнути В.Задорожному, бо його мислення масштабне, він добре знає історичні витоки мистецтва і своєю творчістю впливає на суспільство.
«Дерево життя» має висоту 10,5 м, на чотирьох гранях якого вирізьблено назви творів М.Коцюбинського та їх головні герої.
У 2017 році ця композиція зареєстрована у Книзі рекордів України, як унікальний і неповторний мистецький твір.
У часи страшної загрози руйнування рашистами об’єктів культури завжди є небезпека втрати мистецьких надбань минулого. Для їх збереження зараз вживається маса різних заходів, в тому числі і 3D моделювання об’єктів. Саме таку модель монументально-просторової композиції «Дерево життя» і створила чудова команда небайдужих українців у складі Оксани Шейченко, Іраїди Медведєвої та колективу рекламної компанії «Радуга» м. Київ, за що ми безмежно їм вдячні!